Az autó tartós bérlet lehetősége egyre népszerűbb választás a hazai kkv-k körében céges személyautóik finanszírozására. Tapasztalatunk szerint azonban még mindig sok tévhit kering erről a konstrukcióról, megnehezítve a jó vállalkozói döntés meghozatalát. Összegyűjtöttünk néhány kérdést és tévhitet a tartós bérletről, amelyek a hozzánk forduló vállalkozókban merültek fel.
Mit jelent az autó tartós bérlet vagy operatív lízing?
A céges személyautó beszerzéskor a vállalkozások alapvetően három konstrukció között választhatnak:
- A cég nevére, céges használatra megvásárolják a járművet
- Lízingelik
- Bérelik
Az autó megvásárlása esetén ki kell fizetni a jármű átírását, az eredetiségvizsgálatot, a vagyonszerzési illetéket és be kell jelenteni a tulajdonosváltozást. A cégnek kell intézni és fizetnie mindent, ami a járművel kapcsolatos: a kötelező biztosítást, a CASCO-t, a szervizelést, gumicserét stb. Másik hátránya, hogy több évre le kell kötni a céges tőkét, ráadásul az autót bruttó áron kell megvásárolni és az ÁFÁ-t nem lehet visszaigényelni.
Lízing esetén háromféle típust különböztetünk meg. A zárt, illetve nyílt végű lízing hasonlóan működik egy hitelhez. Meghatározott önrész befizetése után havi „törlesztőt” kell fizetni a futamidő végéig. Az autó a futamidő lejárta után alacsonyabb áron, maradványértéken megvásárolható. A zárt végű lízing esetén a szerződés végén a cég tulajdonába kerül a jármű. A nyílt végű lízingnél a megvásárlás egy opció, és akár harmadik személy is kijelölhető az autó megvásárlására (akár az azt használó munkavállaló is). A nyílt és a zárt végű lízing banki termék, a tartós bérlet viszont egy flottakezelő szolgáltatási csomagja.
Az autó tartós bérlet vagy operatív lízing egy olyan bérleti jogviszony (szolgáltatási csomag), melynek végén nincs lehetőség az addig lízingelt gépjármű megvásárlására, de a bérlés ideje alatt a bérleti díj általában tartalmazza az autóval kapcsolatos összes költségeket (pl. a gumiabroncsok cseréjét, szervizelés, kötelező biztosítás, cégautóadó). Számviteli szempontból fontos, hogy az autó nem kerül be a bérlő könyveibe, a tartós bérlet díja viszont elszámolható költségként.
TIPP: használt autó lízing – a használt autók nemcsak hogy olcsóbbak, hanem azonnal elérhetők is.
Az autó tartós bérlet előnyei
- A bérleti díj teljes egészében levonható költségként.
- Nem igényel nagy tőkelekötést.
- Mivel a gépjármű a flottakezelő tulajdonában van, ő viseli az adókat, a biztosítási költségeket, és ő gondoskodik a karbantartásról is.
- Számos kényelmi szolgáltatás közül választhat a bérlő.
- A tartós bérlet könyvelése rendkívül előnyös, mert a havi bérleti díj áfatartalma az üzleti utak arányában vagy átalány-elszámolással visszaigényelhető.
- A bérleti konstrukciók általában 24-60 hónapig terjednek, és rugalmas feltételeket kínálnak, beleértve a kezdeti önrész csökkentését vagy akár 0%-os induló díjat is.
Az autó tartós bérlet hátrányai
- Az operatív lízing vagy tartós bérlet esetén gyakran magasabbak a havi díjak, mint egy autóhitel törlesztőrészletei, mivel a bérleti díj magában foglalja a karbantartást és egyéb szolgáltatásokat.
- A bérleti szerződések általában kilométer-korlátozást tartalmaznak, és ha ezt túllépik, extra költségek merülhetnek fel.
- Bizonyos esetekben hátrány lehet, hogy az autó nem kerül a bérlő tulajdonába, tehát a futamidő lejárta után vissza kell adni az autót a flottakezelőnek, ellentétben a pénzügyi lízinggel, ahol lehetőség van a jármű megvásárlására.
Tévhitek a céges autó tartós bérlettel kapcsolatban
- “Az autó tartós bérlet csak az autóflottával rendelkező nagy cégeknek éri meg”
A legtöbb flottakezelőnél az egy autóval rendelkező kkv-k is megkapják a nagy autóflották tulajdonosainak járó kedvezményeket, így a tartós bérlet előnyeit autószámtól függetlenül élvezhetik.
- “Az általam választott márka nem bérelhető”
Léteznek már a piacon olyan flottakezelő cégek, akik bármelyik márka finanszírozását és kezelését vállalják.
- “Az autó tartós bérlet rejtett költségeket tartalmaz”
Tartós bérlet esetén a fix havidíj részeként a flottakezelő általában gondoskodik az autóval/autókkal kapcsolatos összes teendőről, beleértve a kötelező szervizelést, a folyamatos karbantartást vagy a biztosítási ügyintézést. Ezzel jelentős időt és energiát lehet megtakarítani, a havidíj pedig jól tervezhető költséget jelent a vállalkozásnak.
- “A bérleti díj ÁFÁ-ját nem lehet visszaigényelni”
Az autó tartós bérlet szolgáltatásnak minősül, ezért átalány elszámolással a bérleti díj ÁFÁ-jának 50%-át vissza lehet igényelni. Sőt, útnyilvántartással akár 90-100%-ban visszaigényelhető, amivel egy átlagos autó esetén az átalány-elszámoláshoz képest 2.100.000 Ft-ot lehet spórolni.
TIPP: Használd lízing és tartós bérlet ÁFA kalkulátorunkat, hogy megtudd, hogy mennyit tudnál spórolni útnyilvántartással!
- “A tartós bérlet drágább, mint az azonnali vásárlás”
A flottakezelő cégek nagyobb vásárlóereje révén általában nagyobb kedvezményt lehet kapni az autó és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások árából, valamint az autó tartós bérlet ÁFÁ-ját akár 100%-ban vissza lehet igényelni. Az is fontos szempont, hogy a flottakezelő az autóval kapcsolatosan szinte minden terhet levesz a cég válláról.
“Szeretnék több ÁFÁ-t visszaigényelni, de hogyan vezessek gyorsan és hatékonyan útnyilvántartást?”
Ha szeretnéd elkerülni az időigényes és pontatlan adminisztrációt, akkor válassz egy megbízható, minden elvárásnak megfelelő útnyilvántartó programot!
Végeztünk egy összehasonlítást a Magyarországon elérhető útnyilvántartó módszerek között és arra jutottunk, hogy hazánkban a RoadRecord útnyilvántartó program a legkedveltebb, leggyorsabb és legfejlettebb módszer az útnyilvántartás vezetésére.
A RoadRecord használata nemcsak gyors és egyszerű, de megkönnyíti a levonható bérleti díj ÁFA helyes kiszámítását, így autó tartós bérlet esetén a legjobb megoldás.
A RoadRecord útnyilvántartó program 2 részből áll: a mobil app segítségével útnyilvántartásod automatikusan épül, hó végén pedig az asztali böngészőből megnyitható online programban 7 perc alatt véglegesítheted és kinyomtathatod NAV-álló bizonylatodat.
Teszteld le 14 napig teljesen ingyen, kötelezettségek nélkül a RoadRecordot! :)
KIPRÓBÁLOM tízezrek kedvencét!
Gyakran ismételt kérdések (GYIK) az autó tartós bérlet témájában
Mi az autó tartós bérlet?
Az autó tartós bérlet egy hosszú távú bérleti konstrukció, amely során a bérlő használhatja a gépjárművet meghatározott időtartamra, de nem válik annak tulajdonosává. A bérleti díj tartalmazza a karbantartást, biztosítást és egyéb költségeket, így kiszámítható költségstruktúrát biztosít.
Milyen hosszú lehet a bérleti időtartam?
A tartós bérleti szerződések általában 24-60 hónap közöttiek. Az időtartamot a bérlő igényei és a szolgáltató ajánlatai alapján lehet kiválasztani.
Mennyi a tartós bérlet havi díja?
A havi díj a jármű típusától, felszereltségétől és a futamidőtől függően változik. Az árak tartalmazzák a karbantartást, biztosítást és egyéb költségeket is, így a teljes költség kiszámítható.
Hogyan lehet az autó tartós bérlet ÁFA-tartalmát visszaigényelni céges használat esetén?
Az autó tartós bérlet esetén a bérleti díj ÁFA-tartalma visszaigényelhető, ha az autó üzleti célú használatot szolgál. Átalány elszámolással az ÁFA 50%-a, útnyilvántartás vezetésével akár 90-100% a céges utak arányában. Ehhez pontos útnyilvántartást kell vezetni, amely igazolja az üzleti utakat. A RoadRecord útnyilvántartó program segítségével egyszerűen és gyorsan rögzíthetők az utak, így biztosítva a szükséges dokumentációt az ÁFA-visszaigényléshez.
Mi történik, ha baleset történik a bérelt autóval?
Baleset esetén a bérbeadó intézi a biztosítási ügyeket, de a bérlőnek részt kell vállalnia az önrész megfizetésében. A részleteket a szerződés tartalmazza.
Milyen dokumentumokra van szükség tartós bérlet szerződéshez?
Céges bérléshez szükséges dokumentumok közé tartozik a cég adószáma, érvényes cégkivonat, valamint a cégvezető személyes iratai.
Mi történik a bérleti időszak végén?
A bérleti időszak lejárta után a járművet vissza kell adni a bérbeadónak. A bérlőnek lehetősége van új szerződést kötni egy másik járműre.
Frissítve: 2024.10.18.